Alla som hanterar brandfarliga varor är skyldiga att hantera dessa på ett säkert sätt. I verksamheter som har större volymer måste en föreståndare utses. Med rollen tillkommer ansvar och förväntad kunskap.
Brandskyddsföreningen erbjuder flera utbildningar inom området; allt från en grundläggande till en fördjupande utbildning. Vem utbildar? Vad innehåller utbildningarna? Och måste man utbilda sig?
Marina Lindegren är projektledare för Brandskyddsföreningen inom området Brandfarliga varor. En stor del av sin tid lägger hon på att vägleda intressenter till rätt utbildning och tillsammans med handledarna för de olika utbildningarna, säkerställa att det material som används i utbildningarna alltid är aktuellt och intressant. Här rätar hon ut några vanliga frågetecken.
– Vi erbjuder ett flertal utbildningar inom området. Till vår hjälp har vi experter som håller i utbildningarna och eftersom de även arbetar som konsulter kan de dela med sig av sin breda kunskap. De vet hur det kan se ut i verksamheter runt om i landet, berättar hon.
Utbildningarna kan ses som en flerstegsraket; vilken eller vilka utbildningar man behöver genomföra beror på roll och verksamhet. Här nedan kan du läsa vad de olika utbildningarna innehåller och för vem de passar.
"Brandfarliga varor – grund" (steg 1) vänder sig till alla som arbetar i en verksamhet som hanterar eller lagrar brandfarlig vara. Den ger grundläggande kunskap i vad brandfarlig vara är, olika ämnens egenskaper, skyddsåtgärder och kort orientering i lagstiftning.
– Den här utbildningen borde alla verksamheter skicka sina medarbetare på, fortsätter Marina. Det är ett jättebra tillfälle att skapa en samsyn och ge alla i verksamheten förståelse för vad brandfarlig vara är.
"Brandfarliga varor – föreståndare" (steg 2) vänder sig till de som har blivit utsedda att vara föreståndare eller redan är och vill uppdatera sina kunskaper. Samt de som kommer att handlägga tillstånd- och tillsynsärenden. Ämnen som hanteras är ansvar, lagar och regler, hantering, tillstånd och tillsyn samt riskutredningar och riskbedömningar. Vi rekommenderar denna för verksamheter som lagrar eller hanterar större mängder, från 6 kubik och mer.
”Fördjupning brandfarliga varor – föreståndare” (steg 3) vänder sig till de som redan är föreståndare, har arbetat några år och behöver repetera sina kunskaper eller fördjupa sin kompetens. Utbildningen innehåller både teoretiska kunskaper och praktiska tillämpningar. Ur innehållet finns finansiering, beredskapsplanering, säkerhetskultur, kompetens, explosionsskydd, damm och andra explosionsrisker.
Förkunskaper och repetition
För en utbildad föreståndare rekommenderas denne att repetera sina kunskaper vart 5-7 år. Vi kan erbjuda en fördjupningsutbildning för den som inte vill repetera sin kunskap med en liknande utbildning (igen).
För grundutbildningen behövs inga förkunskaper. Den som däremot ska bli föreståndare bör ha god kännedom om brandfarliga varor och känna till aktuella regler och begrepp. Annars är det en god idé att först genomgå grundutbildningen. För den som vill gå fördjupningsutbildningen rekommenderar vi att man tidigare har gått föreståndarutbildningen.
En föreståndare måste enligt lag följa aktuella regler och skyldigheter. Vill du veta mer om föreståndarrollen kan du med fördel beställa vår handbok ”Föreståndare brandfarliga varor – Kompetens, ansvar och arbetsuppgifter".
– Att arbeta som föreståndare innebär ett stort ansvar och med ansvar kommer vikten av kunskap. Jag upplever att många inte förstår vad som förväntas av en föreståndarroll. Vi brukar säga till våra deltagare att det är ett ansvar som kräver goda kunskaper förstås men också att det måste finnas tid för dem att agera föreståndare när de är tillbaka från sin utbildning. En föreståndare måste få rätt förutsättningar för att kunna göra ett bra jobb.
Alltid relevanta och aktuella utbildningar
Med rätt kunskap och rätt kompetens kan man på ett säkert och effektivt sätt arbeta med brandfarliga varor.
– På våra utbildningar förser vi våra föreståndare med den kunskap de behöver ha i sin roll. Vi använder oss alltid av deltagarnas unika verksamheter och utmaningar i diskussionerna och i de exempel som tas upp. På så sätt blir utbildningen alltid relevant för deltagarna och efter avslutad kurs har de med sig mängder av ny kunskap som direkt kan appliceras på just deras verksamhet, avslutar Marina.
Flera av våra utbildningar har även CFPA-status, läs mer om CFPA.
För de verksamheter som vill fördjupa sig i vissa delar av utbildningen eller har specifika behov kan vi erbjuda företagsanpassade utbildningar. Mejla Marina Lindegren för vidare kontakt.