Varukorg
0 st varor
Totalt: 0,00 kr
  • Totalt: 0,00 kr
Hem / Om oss / Regionala brandskyddsföreningar / Kontaktuppgifter
Skriv ut

Kontaktuppgifter till regionala brandskyddsföreningar

 

Mats Carlsson


Bengt Nilsson

Brandskyddsföreningen Norrbotten (BD)

Ordförande: Mats Carlsson
Telefon: 070-346 26 45
E-post: mattihappis@gmail.com

Verksamhetsledare: Bengt Nilsson
Adress: Slipvägen 10, 961 38 Boden
Telefon: 0921-623 24, 070-326 23 24
E-post: bengt.nilsson@boden.se

Verksamhetsledare: Fredrik Lundqvist
Adress:  Skomakargatan 35, 972 41 Luleå
E-post: fredric.lundqvist@rtj.lulea.se
Telefon: 070-626 02 60

VD: Pernilla Kristiansen
Telefon: 0921-62 300
E-post: norrbotten@brandskyddsforeningen.se

www.brandskyddsforeningen.se/norrbotten


Mikael Isaksson

Lars Tapani1, BF Västerbotten
Lars Tapani

Brandskyddsföreningen Västerbotten (AC)

Ordförande: Mikael Isaksson
Adress: Box 153, 901 04 Umeå
Telefon: 090-10 90 00
E-post: mikael.isaksson@lfvasterbotten.se

Verksamhetsledare: Lars Tapani
Telefon: 070-326 70 09
E-post: lars.tapani@umea.se

www.brandskyddsforeningen.se/vasterbotten


Nils Lindström 
Arne Berggren2, BF Västernorrland
Arne Berggren

Magnus Rudberg2, BF Västernorrland
Magnus Rudberg

Brandskyddsföreningen Västernorrland (Y)

Ordförande: Nils Lindström
Telefon: 070-329 56 03
E-post: nils.lindstrom@eurocon.se

Verksamhetsledare: Arne Berggren
Adress: Korsgatan 2, 891 35 Örnsköldsvik
Telefon: 070-520 50 77
E-post: vasternorrland@brandskyddsforeningen.se

Biträdande verksamhetsledare: Magnus Rudberg
Telefon: 070-345 08 82
E-post: vasternorrland@brandskyddsforeningen.se

www.brandskyddsforeningen.se/vasternorrland


Jan Larsson

Håkan Olsen1, BF Jämtland
Håkan Olsen 

Håkan Stadin1, BFNN
Håkan Stadin

Brandskyddsföreningen Jämtland (Z)

Ordförande: Jan Larsson
Telefon: 063-19 33 23
E-post: jan.larsson@lfz.se
 

Verksamhetsledare: Håkan Olsen
Adress: Fyrvallavägen 4, 831 43 Östersund
Telefon: 063-14 80 70, 070-63 99 112
E-post: hakan.olsen@ostersund.se

VD för utbildningsaktiebolaget Brandskyddsföreningen Nedre Norrland Utbildnings AB:
Håkan Stadin
Telefon: 070-930 63 60
E-post: hakan.stadin@bfnn.se

www.brandskyddsforeningen.se/jamtland


Jürgen Lorenz 


Torbjörn Wannqvist

Håkan Stadin1, BFNN
Håkan Stadin

Brandskyddsföreningen Gävleborg (X)

Ordförande: Jürgen Lorenz
E-post: jurgen.lorenz@stadsbussarna.se

Verksamhetsledare: Torbjorn Wannqvist
Adress: Hamntorget 8, 803 10 Gävle
Telefon: 0278-62 60 17, 070-651 35 45
E-post: torbjorn.wannqvist@kfsh.se

VD för utbildningsaktiebolaget Brandskyddsföreningen Nedre Norrland Utbildnings AB:
Håkan Stadin
Telefon: 070-690 51 63
E-post: hakan.stadin@bfnn.se

www.brandskyddsforeningen.se/gavleborg


Andreas Bertilsson

Elisabeth Myregrund Dalarna VL_sv
Elisabeth MyregrundHåkan Stadin1, BFNN
Håkan Stadin

Brandskyddsföreningen Dalarna (W)

Ordförande: Andreas Bertilsson 
E-post: andreas.bertilsson@afconsult.com

Verksamhetsledare: Elisabeth Myregrund
Telefon: 070-5795040
E-post: dalarna@brandskyddsföreningen.se

VD för utbildningsaktiebolaget Brandskyddsföreningen Nedre Norrland Utbildnings AB: 

Håkan Stadin
Telefon: 070-690 51 63
E-post: hakan.stadin@bfnn.se  

www.brandskyddsforeningen.se/dalarna

 
Bo Frändén

Yvonne Åkerblom.jpg
Yvonne Ström Åkerblom

Håkan Stadin1, BFNN
Håkan Stadin

Brandskyddsföreningen Uppsala län (C)

Ordförande: Bo Frändén
E-post: bo.franden@uppsala.se

Verksamhetsledare: Yvonne Ström Åkerblom
Telefon:0702-550785
E-post: yvonne@akerblomco.se

VD för utbildningsaktiebolaget Brandskyddsföreningen Nedre Norrland Utbildnings AB:
Håkan Stadin
Telefon: 070-930 63 60
E-post: hakan.stadin@bfnn.se

www.brandskyddsforeningen.se/uppsala


Annika Brändström
Mikael Forsberg2, BF Stockholm
Mikael Forsberg

Brandskyddsföreningen Stockholm (AB)

Ordförande: Annika Brändström
E-post: annika.brandstrom@stoldskyddsforeningen.se
Telefon: 08-783 74 51, 0709-81 65 73

Verksamhetsledare: Mikael Forsberg
Adress: 115 87 Stockholm
Telefon: 08-783 70 12, 070-588 70 12
Fax: 08-664 15 60
E-post: mikael.forsberg@slbf.brand.se

www.brandskyddsforeningen.se/stockholm


Peter Svensson

Hans Zwicknagel1, BF Västmanland
Hans Zwicknagel

Håkan Stadin1, BFNN
Håkan Stadin

Brandskyddsföreningen Västmanland (U)

Ordförande: Peter Svensson
E-post: svensson@fireab.se

Verksamhetsledare: Hans Zwicknagel
Telefon: 070-522 89 79
Adress: Vallbyleden 9, 721 87 Västerås
E-post: hans.zwicknagel@brandskyddsforeningen.se

VD för utbildningsaktiebolaget Brandskyddsföreningen Nedre Norrland Utbildnings AB:
Håkan Stadin
Telefon: 070-930 63 60
E-post: hakan.stadin@bfnn.se

www.brandskyddsforeningen.se/vastmanland

 
Mats Brantsberg
Ulf Andersson1, BF Örebro län
Ulf Andersson

Brandskyddsföreningen Örebro län (T)

Ordförande: Mats Brantsberg
E-post: mats.brantsberg@orebro.se

Verksamhetsledare: Ulf Andersson
Adress: Box 33600, 701 35 Örebro
Telefon: 019-20 86 50, 070-642 68 82
Fax: 019-20 86 55
E-post: orebro@brandskyddsforeningen.se

www.brandskyddsforeningen.se/orebro


Lars-Johan Sahlin

Larserik Billström2, BF Värmland
Larserik Billström

Brandskyddsföreningen Värmland (S)

Ordförande: Lars-Johan Sahlin
E-post: lars-johan.sahlin@lfvarmland.se

Verksamhetsledare: Larserik Billström
Adress: Infanterigatan 20, 653 40 Karlstad
Telefon: 054-540 67 65, 070-295 82 50
E-post: lars-erik.billstrom@karlstad.se

Biträdande verksamhetsledare: Lars-Erik Sjöö
Telefon: 0725-210315
E-post: lasse.sjoo@telia.com

www.brandskyddsforeningen.se/varmland

 
Per Gustafsson.jpg
Per Gustafsson

Brandskyddsföreningen Södermanland (D)

Ordförande: Magnus Ahlin
E-post: magnus.ahlin@lfs.se

Verksamhetsledare: Per Gustafsson
Adress: c/o Västra Sörmlands räddningstjänst,  641 80 Katrineholm
Telefon: 0730-31 48 40
E-post: sodermanland@brandskyddsforeningen.se

www.brandskyddsforeningen.se/sodermanland

   
Detlef Teske

Sylvia Rydström.jpg
Sylvia Rydström

Brandskyddsföreningen Östergötland (E)

Ordförande: Håkan Dahm
E-post: hakan.dahm@rtog.se

Verksamhetsledare: Detlef Teske
E-post: detlef.teske@rtog.se

Sylvia Rydström
Telefon: 010-480 40 09
E-post: sylvia.rydstrom@rtog.se

www.brandskyddsforeningen.se/ostergotland

 
Jan-Olof Sandberg

Christian Carlsson

Brandskyddsföreningen Skaraborg (R)

Ordförande: Jan-Olof Sandberg

Verksamhetsledare: Christian Carlsson
Adress: Midfalegatan 4, 521 31 Falköping
Telefon: 0706-22 68 44
E-post: christian.carlsson@falkoping.se

www.brandskyddsforeningen.se/skaraborg


Lili Kerf

Brandskyddsföreningen Väst (O)

Ordförande: Carl-Ian Bissmark

Verksamhetsledare: Lili Kerf
Adress: Grimmeredsvägen150, 426 69 Västra Frölunda
Telefon: 031-54 70 77, 0707-41 52 65
Fax 031-54 77 70
E-post: lili@brandinfo.se

www.brandskyddsforeningen.se/vast


Jan Bejrum 

Brandskyddsföreningen Gotland (I)

Ordförande och verksamhetsledare: Jan Bejrum

Adress: Merkuriusgatan 3, 621 41 Visby
Telefon: 0498-21 07 07
E-post: jan.bejrum@telia.com 

www.brandskyddsforeningen.se/gotland


Anders Karlsson

Jörgen Kurvinen1, BF Kalmar län
Jörgen Kurvinen

Brandskyddsföreningen Kalmar län (H)

Ordförande: Anders Karlsson
E-post: anders.karlsson@LFkalmar.se 

Verksamhetsledare: Jörgen Kurvinen
Östersjövägen 4, 593 32 Västervik
Telefon: 070-337 42 75
E-post: jorgen.kurvinen@vastervik.se

Ulf Petersson
Telefon: 0480-45 75 50, 070-605 34 32
E-post: ulf.petersson@kalmar.se

www.brandskyddsforeningen.se/kalmar


Göran Lindell

Samuel Nyström1, BF Jönköpings län
Samuel Nyström

Brandskyddsföreningen Jönköpings län (F)

Ordförande: Göran Lindell
E-post: goran.lindell@lfj.se

Verksamhetsledare: Samuel Nyström
Adress: 551 89 Jönköping
Telefon: 070-575 19 97
Telefon till kansliet: 0730-29 76 04
Telefax: 036-10 77 04
E-post: samuel.nystrom@jonkoping.se

www.brandskyddsforeningen.se/jonkoping

Thomas Wrååk1, BF Kronoberg
Thomas Wrååk

Brandskyddsföreningen Kronoberg (G)

Ordförande: Lars Gustafsson
E-post: lars.gustafsson@lfkronoberg.se

Verksamhetsledare: Thomas Wrååk
Adress: Box 1232, 351 12 Växjö
Telefon: 0470-76 65 32, 070-676 36 47
Fax: 0470-127 17
E-post: thomas.wraak@vaxjo.se

Biträdande verksamhetsledare: Christer Holmström
Telefon: 0372-78 91 72, 073-373 91 72
E-post: christer.holmstrom@ljungby.se

www.brandskyddsforeningen.se/kronoberg

 

Börje Knutsson.jpg
Börje Knutsson

Brandskyddsföreningen Halland (N)

Ordförande: Tore Holmefalk
E-post: tore@holmefalk.net

Verksamhetsledare: Börje Knutsson
Adress: Kristinehedsvägen 2, 302 44 Halmstad
Telefon: 070-379 23 30
E-post: halland@brandskyddsforeningen.se

www.brandskyddsforeningen.se/halland

Claes Nicklasson.jpg
Claes Nicklasson

Mats Svensson2, BF Blekinge
Mats Svensson

Brandskyddsföreningen Blekinge (K)

Ordförande: Claes Nicklasson
E-post: claes.nicklasson@karlskrona.se

Verksamhetsledare: Mats Svensson
Adress: Rörvägen 3, 374 32 Karlshamn
Telefon: 0454-30 51 27
Fax: 0455-30 39 70
E-post: utbildning@raddning.com

www.brandskyddsforeningen.se/blekinge


Tomas Bergkvist

Per Björkman2, BF Skåne
Per Björkman

Brandskyddsföreningen Skåne (LM)

Ordförande: Tomas Bergkvist
E-post: tomas.bergkvist@lansforsakringar.se

Verksamhetsledare: Per Björkman
Telefon: 0703- 70 15 74
E-post: per.bjorkman@rsyd.se

Assistenter på kansliet:
Kristina Salomonsson, kristina.salomonsson@kristianstad.se 
Rosie Alvarsson, rosie.alvarsson@kristianstad.se

www.brandskyddsforeningen.se/skane